Hledání ztracených náušnic vedlo k objevu vikingského pokladu v Norsku

Když se rodina v Norsku rozhodla použít detektor kovů, aby prohledali svůj dvůr po ztracené náušnici, nakonec odhalili mnohem více, než předpokládali.

Poté, co muž v Norsku provedl rekordní objev zlata pomocí detektoru kovů, jedna rodina v zemi učinila se stejným zařízením další bezprecedentní objev. Rodina hledala na své zahradě ztracenou náušnici, když místo toho objevila artefakty staré více než tisíciletí.

Podle BBC rodina Aasviků vykopala přezku ve tvaru misky a další předmět, který se zdá být součástí pohřbu z dob Vikingů. Odborníci se domnívají, že artefakty byly použity při pohřbu ženy v devátém století na malém ostrově Jomfruland. Objev byl učiněn pod velkým stromem uprostřed rodinné zahrady na ostrově u jižního pobřeží Norska.

„Blahopřejeme rodině, která našla první bezpečný nález z doby Vikingů v Jomfrulandu,“ napsala na Facebooku rada kulturního dědictví Vestfold a okresu Telemark.

Live Science oznámila, že nový objev toho, co se zdá být hrobem aristokratické vikingské ženy, nyní naznačuje, že mohyly ve skutečnosti vyrobili Vikingové.

Větší artefakt nalezený v hrobě je brož oválného tvaru, kterou by nosila žena v ohlávkových šatech na zapínání ramenních popruhů vpředu, řekla Vibeke Lia, archeoložka z rady Vestfold a Telemark County Council, Live Science . . Takové brože se běžně nacházely v hrobech vikingských žen a jejich styl byl podle zpravodajství charakteristický pro deváté století.